Pages

Aug 29, 2012

AboutMerhaba, ben Aydın, sırt çantamı aldım ve dünyayı geziyorum… 

Şu anda Brezilya’nın Rio de Janeiro eyaletinde Niteroi şehrinde yaşıyorum, yani burası özellikle Güney Amerika seyahatimin üssü diyebiliriz. Peki buraya nasıl geldiğimi sorarsanız orası biraz karışık ve aynı zamanda da çok eğlenceli. Amacım bu blogda sizinle bu süreçte yaşadıklarımı ve düşüncelerimi paylaşmak. Seyahatim boyunca gezdiğim yerleri, ülkeleri ve arkadaşlarımı size anlatmaya çalışacağım.

Dünyayı gezmeye karar vermek pek kolay olmadı ama sağolsun içinde bulunduğum durum bu konuda beni fazlasıyla motive etti. Birikmiş bir miktar param vardı, biraz da ailem destek oldu ve bu sayede kendimi yollara vurdum. Türkiye'de herşeyi geride bıraktım. Ailemi, evimi ve arkadaşlarımı. İşim sayesinde ülkemde gitmek istediğim pek çok yeri görme imkanım oldu. Artık yeni ve farklı bir hayat için farklı ülkeleri, farklı kültürleri, farklı dilleri ve farklı arkadaşlıkları yaşamak ve öğrenmek istiyorum. Kısaca kapıdan çıkıp bundan sonra geriye değil sadece önüme bakmak istiyorum.


     Uzun ince bir yoldayım
     Gidiyorum gündüz gece


Başka hayatlar yaşamak ve yeni insanlarla tanışmak ve hayatımı, sevgimi onlarla ve sizinle paylaşmak istiyorum! Aradığımı buluncaya kadar dünyayı sırt çantamla dolaşacağım ve bunun ne olduğunu bilmiyorum. Ve bu seyahatimi daha heyecanlı hale getiriyor. Tüm dünyayı gezmek, görmek istiyorum.

Seyahatime başlar başlamaz sıkıntı yaşamamak ve de kafama göre gezebilmek vizesiz ülkeleri tercih ettim. Öncelikle hem deneyim kaznmak hem de başıma birşey gelirse evden çokta uzak olmamak adına gezmeye Balkanlar’dan başlamaya karar verdim. Seyahat planımı bu çerçevede oluşturdum. Ama benim için asıl nokta bir ana çerçeve olsa da gerçekte hiç bir planımın olmamasıydı. Öncelikle Balkanlar’dan başlayıp Bosna Hersek, Karadağ, Sırbistan, Makedonya ve Kosova’yı gezecek arkasından Ukrayna’ya geçeceğim. Rusya’da, ne yazık ki vize dolayısıyla sadece bir ay kalıp, Transsibirya Treni ile kıtayı batıdan doğuya geçeceğim, bu arada Moğolistan’a uğrayacağım, Rusya’dan çıkışta Güney Kore ve Japonya yapacağım. Böylelikle seyahatimin eski dünya bölümüne uzun bir ara vererek yeni dünyaya Amerika'ya gideceğim. Öncelikle yeni dünyada yeni dünyanın dili İspanyolca öğrenip yoluma o şekilde devam edeceğim. Güney Amerika’da Kolombiya, Ekvador, Peru, Bolivya, Şili, Arjantin, Uruguay ve Brezilya yapacağım. Sonrasında eğer vize alabilirsem, yine aynı problem, Amerika Birleşik Devletleri yapıp bu sefer Orta Amerika’ya doğru güneye ineceğim. Meksika, Guatemala, El Salvador, Honduras, Nikaragua, Kosta Rika ve Panama ile devam edeceğim. İşte buradan sonrası çok karanlık. Ne olur veya ne olacak bir fikim yok. Artık yol beni nereye götürürse.

Elimden geldiğince bu maceramı sizinle paylaşacağım. Şimdiden çok heyecanlıyım. Umarım sizde bana eşlik eder ve bu güzelim macerayı benimle birlikte yaşarsınız.No comments:

Post a Comment